Sami sebou
03.06.2022
Ivo Páleník: Nepotrebujem mať zadarmo MHD, ale potrebujem sa do nej dostať
Ivo Páleník je vozíčkar - aktivista, ktorý sa od roku 2010 snaží prinášať inovácie pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Už piaty rok podniká, keď vytvára príležitosti pre komunitu, ktorí môžu predávať svoje produkty. Nielen o značke HENDIKUP sa dozviete v podcaste Sami sebou.
V jednom zo svojich predchádzajúcich rozhovorov si hovoril, že si kvôli parkovaniu zmeškal pohovor a prišiel o prácu?
I: Áno, treba si uvedomiť, že vozíčkarom trvá dvakrát dlhšie, kým sa niekam dostane – kvôli vyťahovaniu vozíku, kvôli poveternostným podmienkam a podobne. A to je ešte len peklo, keď si niečo zabudneš a musíš sa po to vrátiť domov. A stalo sa mi, že cestou na pohovor stálo na mieste pre vozíčkarov zaparkované luxusné auto. Iné miesto tam nebolo a kým som zaparkoval a prišiel, tak moje časy v danej firme boli spočítané. Meškanie sa neodpúšťa, nikto sa ťa nebude pýtať na dôvody.
Stáva sa často, že vozíčkari sa nestretávajú s pochopením u širokej verejnosti?
I: Jasne. Edukácia by však mala byť obojstranná. Ono veľa to má aj s režimom, ktorý tu bol predtým. Znevýhodnení boli zatváraní v ústavoch a priepasť medzi majoritou a zdravotne znevýhodnenými sa prehlbovala – a tak i dnes je ešte pred nami veľa priestoru na zlepšenie. Ale je to aj v našich rukách – naša komunita je však veľmi malá, respektíve nie je nás počuť. Situácie sú niekedy absurdné. Stalo sa mi, že vystúpil človek z drahého auta, ktorý parkoval na ZŤP mieste a spýtal sa ma či mi má pomôcť vyložiť vozík z auta. Povedal som mu, že by mi pomohlo, ak by tam nabudúce neparkoval.
Preto si začal riešiť monitoring parkovacích miest – vytvorili ste aplikáciu a neskôr ste prišli s myšlienkou Hendikupu. O čom je?
I: Vyrastal som s mnohými zdravotne znevýhodnenými ľuďmi. Mnohí boli veľmi šikovní a ich nevyužitý potenciál bol na škodu. Preto sme sa traja spoločníci dali dokopy a vytvorili koncept firmy, ktorý nemá za úlohu sklznúť do „slzového údolia“, teda aby objednávky neupadli do podoby „nakupujeme zo súcitu“, ale abt stál na báze tvrdého biznisu. Máme medzi výrobcami kopec zaujímavých ľudí a pomáhame ľuďom podnikať. Máme hranicu, že nie sme žiadny blšák – musí tam byť aj nejaká kvalita.
Investujete do nich čas. Čo všetko pre vašich výrobcov robíte?
I: Úplne všetko k tomu, aby boli úspešní – cez logistiku, zaradenie do systému, marketing, fotografie a podobne. Boli sme už aj vo Forbese :)... Ponuka je naozaj široká: predaj hudby, šperkov, oblečenia, šiltoviek, máme maliarov, rezbára, spisovateľov. Máme aj trénerov, doučovateľov, psychologickú pomoc, grafičku atď. Tá pomoc je naozaj rôznorodá a individuálna. Spolupráca musí byť obojstranná.
Čo tvoje prepojenie s festivalom Pohoda?
I: Poznám sa s Mišom Kaščákom, organizátorom Pohody. Chcel spraviť čo najviac preto, aby sa na festival dostali aj ľudia s postihnutím, a zároveň sa tam budú cítiť dobre. My zabezpečujeme stánok Vozíčkar.info. Sme takým styčným bodom pre zdravotne znevýhodnených a okrem iného tam aj vzdelávame.
Ako Ivo vníma súčasnosť i budúcnosť a omnoho viac si vypočujete v ďalšej časti podcastu o zdravotne znevýhodnených Sami Sebou.