Sami sebou
17.06.2022
Katka Brešťanská: v nemocnici mi povedali - dajte ho do ústavu, lebo aj tak z neho nič nebude
Úspešnej ekonómke sa narodilo dieťa, ktorému bola diagnostikovaná detská mozgová obrna. Tak vyrástla osobnosť manažérky, ktorá spoločne s fyzioterapeutkou založili rehabilitačné centrum Ja sám v Hlohovci.
Ako si prežívala narodenie druhého dieťaťa?
K: Mala som dve možnosti, buď budem plakať do vankúša alebo sa budem tešiť z prítomnosti. Hlavným cieľom bolo, aby bol Alex šťastný. Myslím si, že takýto život aj je.
Ako vieš skĺbiť prácu ekonómky a vedenia sveta?
K: Ja mám to šťastie, že dokážem premosťovať – keď som unavená z riešenia daní a podobne, tak si „uletím“ do centra sa odreagovať a zase naopak, keď potrebujem vypnúť od znevýhodnení, tak preskočím za počítač do práce. Mám dvojitý život ako Batman, vlastne dokonca až trojitý, keďže momentálne som aj študentkou vysokej školy.
S čím sa musia potýkať rodičia, ktorým sa narodí zdravotne znevýhodnené dieťa?
K: Za 11 rokov sme sa ako spoločnosť dosť posunuli. Ale aj teraz mi už v nemocniciach chýba psychológ. Lebo rodič sa dozvie A – diagnózu, ale nedozvie sa B, čo má robiť a je na to sám. A chýba mi informovanosť aj pediatrov – aby vedeli o organizáciách, ktoré sa venujú týmto ľuďom a mohli by ich sprevádzať na ceste. Čo sa týka starších detí, ja sama som sa dva a pol roka súdila o osobného asistenta pre Alexa. Kiež by sa prestali hádzať polená pod nohy týmto rodičom.
V čom bol problém, prečo si sa musela súdiť?
K: Na Slovensku je to tak, že keď dieťa dosiahne vek šesť rokov, zákonný zástupca má nárok požiadať buď o opatrovateľský príspevok alebo osobnú asistenciu. No ak nastúpim na opatrovateľský, nemôžem pracovať. Myslím si, že aj keď moje dieťa nadovšetko ľúbim, tak nie je dobré ani pre jedného z nás, aby sme boli spolu 24 hodín denne. Volila som osobnú asistenciu, no úradníci boli prekvapení, že ako som si dovolila pre malé dieťa žiadať asistenta. Na úrade mi žiadosť zamietli. Mňa naštartovala táto diskriminácia a porušenie ľudského práva, keď odmietnutie bolo odôvodnené, že má ležať doma, lebo má 90% postihnutie. A že mne ako rodičovi sa prináleží starať sa o dieťa s takouto diagnózou. Vedela som, že právo je na našej strane...
Vypočujte si viac o príbehu i práci Katky Brešťanskej či o konkrétnych terapiách, ktoré v centre Ja Sám ponúkajú v podcaste Sami sebou.
Moderuje Matúš Kešiar.